Zaćmienie Słońca – przyjedź do Chochołowa na wspólne podziwianie spektaklu na niebie
W najbliższą sobotę będziemy mieć okazję obserwować częściowe zaćmienie Słońca. W kulminacyjnym momencie mniej więcej 4,5% tarczy naszej dziennej gwiazdy, zakryje Księżyc w nowiu.

Szacowany czas czytania: 04:00
Jakub Grygiel, podhalański miłośnik astronomii już kilka razy zabierał chętnych na nocne podziwianie nieba – a konkretnie komet, czy Perseidów. Teraz zachęca do wspólnego oglądania dziennego nieba, bowiem w sobotę (29.03) wystąpi częściowe zaćmienie Słońca.W Chochołowie odbędzie się wspólne oglądanie zaćmienia. W wydarzeniu tym może wziąć udział każdy. Zbiórka o godz. 11 przy remizie OSP.
Jakub Grygiel: 29 marca będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Słońca z terenu naszego kraju.
Radio Alex: Częściowe, czyli ile tego słońca nam zabiorą.
Jakub Grygiel: No to już w zależności od tego, gdzie mieszkamy, bo ziemia jest kulą. I ta faza zaćmienia częściowego w różnych miejscach na świecie będzie w różny sposób wyglądała. U nas na Podhalu będzie to jakieś niecałe 5% tarczy słońca, czyli będzie takie płyciutkie zaćmienie. Im dalej na północny zachód, tym lepiej. I tam gdzieś na Pomorzu Zachodnim, w okolicach Świnoujścia to już będzie 16%. Na Wyspach Brytyjskich już koło 30, 40, a najlepiej będzie w okolicach Kanady. Tam będzie aż 92% tarczy słonecznej zasłonięte, ale tym razem na ziemi nigdzie nie będzie widoczne całkowite zaćmienie Słońca.

To jedno z najbardziej widowiskowych zjawisk nie niebie. Jakub Grygiel zaprasza na wspólną obserwację, w sobotę o godz. 11.30 w Chochołowie.
Jakub Grygiel: Tym razem spotkamy się przy OSP w Chochołowie. Z racji tego, że przy dziennej obserwacjach nie potrzebujemy ciemnego nieba, więc tam będzie dosyć duży parking. Bez problemu będzie można zostawić samochód. Będą ludzie, którzy opowiedzą wam co nieco o kosmosie. Będzie można spojrzeć na to zaćmienie przez teleskopy czy przez lornetki, czy przez aparaty fotograficzne. Będzie też można w bezpieczny sposób spojrzeć na słońce praktycznie gołym okiem przy wykorzystaniu odpowiednich filtrów. No i przede wszystkim będzie się można dowiedzieć, jak przygotować się na najbliższe całkowite zaćmienia Słońca, które będziemy mieć niedaleko, bo w Europie czy w północnej Afryce.
Warto pamiętać, że obserwacja zaćmienia wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Nigdy nie należy patrzeć bezpośrednio na Słońce bez odpowiednich filtrów ochronnych lub specjalnych okularów. Brak właściwej ochrony może prowadzić do poważnych uszkodzeń wzroku.
Radio Alex: To bardzo ważne, żeby nie uszkodzić sobie wzroku. Jak to zrobić w takim razie, żeby z tej przyjemności nie wynikły jakieś przykre konsekwencje?
Jakub Grygiel: Są takie dwa sposoby. Jednym z nich jest zakup odpowiedniej folii albo okularów wyposażonych w tą folię. I wtedy rzeczywiście możemy w bardzo bezpieczny sposób obserwować tarczę naszej dziennej gwiazdy. Ale warto pamiętać o tym, żeby nie przykładać jakoś tej folii do lornetek, do innych urządzeń. No bo wystarczy, że przez jedną dziesiątą sekundy promienie słoneczne wpadną bezpośrednio do naszego oka no i można sobie trwale uszkodzić wzrok.
Drugim sposobem, jeszcze prostszym i niewymagającym żadnych kosztów jest metoda kamery obscura, czyli tak zwanego aparatu otworkowego. Wystarczy sobie zrobić kilka dziurek w kartce papieru, wystawić tą kartkę nad powierzchnię ziemi i będziemy mogli obserwować na powierzchni bezpośrednie obrazy naszej dziennej gwiazdy, czyli Słońca. I zobaczymy, że rzeczywiście to słoneczko jest nieco nadgryzione.

To bardzo ciekawe zjawisko, ale uważajmy patrząc na Słońce.
Jakub Grygiel: Chciałbym przestrzec wszystkich i przede wszystkim odmówić takich domowych sposobu patrzenia przez kliszę rentgenowską, przez płytki, przez przyciemniane szkła czy przez okulary przeciwsłoneczne, bo takie obserwacje mogą się skończyć dla nas trwałą utratą wzroku i no chyba nie byłoby za ciekawie pozbyć się jednego ze zmysłów.

Ostrzegał Jakub Grygiel, podhalański miłośnik astronomii, z którym rozmawiał Maciej Pałahicki.
Kolejne częściowe zaćmienie Słońca będziemy obserwować dopiero za kilka lat, dlatego warto wykorzystać okazję i w najbliższą sobotę spojrzeć w niebo.
Posłuchajcie zapisu całej rozmowy
