Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Zakopane: II Europejski Kongres Sportu i Turystyki

 

II Europejski Kongres Sportu i Turystyki

W Zakopanem po raz drugi odbędzie się Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Stolica polskich Tatr przez trzy dni (26-28.09) będzie gościć działaczy, trenerów, sportowców, osoby ze świata mediów oraz biznesu, a także krajowych i europejskich decydentów. Panele dyskusyjne dotyczyć będą wyzwań w trzeciej dekadzie XXI wieku.
Jak powiedział Beacie Denis-Jastrzębskiej minister Andrzej Gut-Mostowy, wszystko wskazuje na to, że te spotkania zagoszczą w Zakopanem na stałe, bo tematyka będzie wciąż aktualna:
Andrzej Gut-Mostowy: Co roku rozmawiamy o sporcie, który się zmienia. Jak samorząd i państwo może dalej rozwijać infrastrukturę sportową, jak sport wyczynowy, kluby sportowe mogą poprawiać swoją działalność, aby ten sport wyczynowy był na najwyższym poziomie, ale także ten  sport powszechny, sport dzieci, młodzieży, aby lepiej funkcjonował, dając zdrowie i tężyznę fizyczną naszym dzieciom.
fot. kongres-sbn.pl

Ten rozpoczynający się jutro kongres to także wymiana doświadczeń dotyczących rozwoju turystyki:

Andrzej Gut-Mostowy: Będziemy rozmawiać o nowych wyzwaniach dla turystyki z punktu widzenia przedsiębiorcy, z punktu widzenia samorządów, gdyż wiele miast, miasteczek, regionów chce dalej rozwijać turystykę, aby powracali do tego poziomu sprzed pandemicznego, co jest ważne, że te dwie sfery także w pewnym momencie się bardzo przenikają, bo wszyscy oczekują, że każdy wyjazd turystyczny to nie tylko będzie zwiedzanie zabytków, ale także pewna możliwość aktywności fizycznej, czyli rowery, kajaki, piesze wędrówki i ten sport powszechny.

Kongres to również podsumowania, w tym m.in. tegorocznych Igrzysk Europejskich, które jak mówi minister Gut – Mostowy pokazały, że Polska i nasz region mogą organizować imprezy sportowe najwyższej rangi:
Andrzej Gut-Mostowy: Przyjadą władze Federacji Europejskiej Komitetów Olimpijskich. W swoim stanowisku federacja mówi wprost, że Polska predysponuje do organizowania największych imprez sportu światowego i zapewne można na to liczyć, że sugestie i deklaracje na tym kongresie padną, że Polska mogłaby takie igrzyska olimpijskie w przyszłości przeprowadzić. Bardzo liczymy na to, że będzie to jeden z najważniejszych tematów drugiego Kongresu Sportu i Turystyki.

Czytaj także: