Zakopane: trwa badanie stanu drzew. Eksperci oceniają zagrożenie i kondycję miejskiej zieleni
W Zakopanem trwa badanie stanu drzew – eksperci oceniają kondycję 58 drzew i ich wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców, wykorzystując nowoczesne metody diagnostyczne. Wyniki badań posłużą do prac pielęgnacyjnych.

Szacowany czas czytania: 01:29
Specjalistyczne badanie stanu drzew będzie polegać na ocenie stanu zdrowotnego 58 drzew metodą wizualną (opartą na metodzie VTA), obejmującą system korzeniowy, odziomek i pień oraz strefę korony drzewa, oraz ocenie stopnia zagrożenia dla ludzi i mienia poprzez obliczenie współczynnika smukłości, który jest wyliczany jako stosunek wysokości drzewa do jego pierśnicy (metoda badania SIA) i badanie wnętrza pni drzew z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu diagnostycznego – tomografu dźwiękowego (wynik badania w postaci tomogramu) oraz przeprowadzenie testu statycznego obciążania 11 drzew wykonywanego metodą elasto-inclino, informującego o stabilności pnia oraz korzeni drzewa.
Na podstawie wyników prac badawczych, dostarczonych w ciągu dwóch miesięcy – samorząd wykona konieczne prace pielęgnacyjne. Jak mówi Jan Schwenk, naczelnik wydziału ochrony środowiska w zakopiańskim urzędzie miasta:
Jan Schwenk: Do 30 maja będą wykonywane na terenie Zakopanego szczegółowe badania dendrologiczne, którymi objęliśmy 58 gminnych drzew. Badania te zostaną przeprowadzone z użyciem specjalistycznego sprzętu diagnostycznego, między innymi tomografu komputerowego. Całość prac będzie polegała na ocenie stanu zdrowotnego metodą wizualną, ocenie stopnia zagrożenia dla ludzi i mienia poprzez obliczenie tak zwanego współczynnika smukłości drzewa i następnie badanie wnętrza pni przy użyciu już wyżej wspomnianego tomografu i na końcu przeprowadzenie testu statycznego, który informuje o stabilności pnia oraz korzeni drzewa. Na podstawie tych danych badawczych do urzędu zostanie dostarczona szczegółowa ekspertyza dendrologiczna, będąca podstawą do podjęcia przez nas dalszej decyzji odnośnie prac pielęgnacyjnych lub ewentualnej konieczności wycinki drzewa.
Czytaj także: