Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Zakopane: Trzydniowe świętowanie 21. Brygady Strzelców Podhalańskich

 

Świętowanie 21. Brygady Strzelców Podhalańskich

130. rocznica urodzin gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza jest okazją do 3-dniowego świętowania w Zakopanem.

Jego imię nosi 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, a 2024 rok jest rokiem tej formacji. Dziś (27.02) w południe w urzędzie miasta rozpocznie się spotkanie żołnierzy z uczniami.

Jutro (28.02) w schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej złożone zostaną kwiaty przy tablicy upamiętniającej Kompanię Wysokogórską w 105. rocznicę jej utworzenia, a w czwartek (29.02) o 12.oo przy Kwaterze Legionowej na nowym cmentarzu rozpocznie się Apel Pamięci z udziałem wojskowej asysty honorowej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Fot. zakopane.pl

Mieczysław Boruta-Spiechowicz

Życiorys Mieczysława Boruty-Spiechowicza to gotowy scenariusz na kilku sezonowy serial. W czasie I wojny światowej wstąpił w szeregi Legionów Polskich. I od tego czasu walczył w każdym konflikcie zbrojnym, który zagrażał powstaniu młodego Państwa.

We wrześniu 1939 roku dowodził oddziałami które miały zabezpieczać drogi prowadzące do Krakowa. Po klęsce polskiej armii przedostał się do Lwowa gdzie organizował konspirację antyradziecką. Schwytany przez NKWD został osadzony na Łubiance w Moskwie. Tu odrzucił propozycję samego Berii o utworzeniu wojska polskiego w Związku Radzieckim. Po interwencji generała Władysława Andersa został zwolniony z więzienia i objął dowództwo wojsk w armii powstającej w Iranie.

Po wojnie wrócił do Polski. Zawsze stawał w obronie dobrego imienia rzołnierzy II Rzeczpospolitej. Walczył z dewastacją Cmentarza Orląt Lwowskich. Zwsiązał się z opozycją demokratyczną. W 1981 roku dział w „Solidarności” Zmarł 4 lata później w Zakopanem i tu został pochowany.

Czytaj także: