Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Zakopane: Zmiany w ruchu w związku z Sylwestrem Marzeń z Dwójką

Zakopiański sylwester marzeń z dwójką to nie tylko zabawa, ale i utrudnienia w ruchu, o czym przypomina UM. Mogą bowiem być problemy zarówno na drogach dojazdowych, jak i w samym mieście. Organizatorzy zachęcają więc do korzystania z dróg alternatywnych w zależności od miejsca postoju. Czyli np. część wschodnia - przez Olczę, zachodnia -przez Czarny Dunajec. Warto też pozostawić pojazdy w miejscu zakwaterowania i poruszania się po Zakopanem pieszo lub komunikacją miejską.

W niedzielę (31.12) komunikacja miejska funkcjonować będzie zgodnie z rozkładem jazdy, ale zmieniona będzie trasa przejazdu oraz zostaną wyłączone z obsługi niektóre przystanki:

Od godz. 16:00 autobusy linii nr 11, 14, 18, 19 i 21 będą odjeżdżać jak dotychczas z Rejonu Dworca ul. Kościuszki w Zakopanem. Z obsługi tych linii zostaną wyłączone następujące przystanki: Aleje 3-go Maja Dolne, Aleje 3-go Maja Górne, Pomnik hr Władysława Zamoyskiego (dwustronnie), Watra (dwustronnie), Parcele Urzędnicze (dwustronnie), Tetmajera Kamiland (dwustronnie), Tetmajera Muzeum Kornela Makuszyńskiego (dwustronnie), Grunwaldzka Ornak (dwustronnie), Makuszyńskiego (dwustronnie), Piłsudskiego „Start” (dwustronnie), Piłsudskiego TOPR (dwustronnie), B. Czecha Skocznia (dwustronnie), B. Czecha COS (dwustronnie), Nowotarska Szkoła (dwustronnie), Równia Krupowa.

Zostanie też wprowadzona czasowa zmiana organizacji ruchu, która będzie obowiązywała w dniach od 31 grudnia 2023 r. od godz. 06:00 do 1 stycznia 2024 r. do godziny 06:00. Przywrócenie stałej organizacji ruchu nastąpi w dniu 1 stycznia 2024 r. po godzinie 06:00.

 • Zamknięte dla ruchu samochodowego zostaną ul. Kościuszki na odcinku od skrzyżowania z ul. Sienkiewicza do skrzyżowania z Al. 3-go Maja, ul. Staszica, Weteranów Wojny i Zborowskiego – wjazd będzie możliwy tylko dla mieszkańców na podstawie dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania.
 •  Dodatkowo mogą zostać wyłączona z ruchu odcinki ulic: Aleje 3-go Maja od strony Ronda Solidarności, Aleje 3 Maja od ul. Kościuszki do ul. Krupówki oraz ul. Krupówki od ul. Aleje 3-go Maja do skrzyżowania z ul. Zamoyskiego, ul. Witkiewicza i ul. Tetmajera o czym będzie decydować Komenda Powiatowa Policji w Zakopanem w zależności od rozwoju sytuacji. Ruchem będą kierować funkcjonariusze policji.
 •  Na ul. Kamieniec obowiązywać będzie całkowity zakaz zatrzymywania i postoju po obu stronach ulicy na odcinku od ul. Nowotarskiej do wjazdu do Szpitala Powiatowego.
 • W przypadku wystąpienia bardzo dużego natężenia ruchu kołowego i blokowania się ulic w celu szybszego rozładowania zatorów drogowych funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem wydadzą dyspozycję Straży Miejskiej otwarcia szlabanu blokującego przejazd pomiędzy ul. Ogrodową a ul. Orkana oraz będą kierować pojazdy na objazd.

W dniach 31.12.2023 – 01.01.2024 udostępniony będzie bezpłatnie parking Parkuj i Jedź (Park&Ride) zlokalizowany przy ulicy Chramcówki 35 A.
Zamknięte zostaną następujące parkingi w centrum miasta:

 • ul. Kościuszki – od ul. Sienkiewicza do Al. 3-go Maja,
 •  ul. Staszica – w całości,
 • Al. 3-go Maja – część górna (parking pomiędzy ul. Weteranów Wojny a ul. Kościuszki – w zatoce),
 • Al. 3-go Maja – część dolna (parking autobusowy – w zatoce),
 • ul. Sienkiewicza – na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Gimnazjalnej.
  Zalecamy korzystanie z odpłatnych parkingów miejskich i prywatnych zlokalizowanych w rejonie centrum miasta.

W związku ze wzmożonym ruchem świąteczno-sylwestrowym oraz dużym zainteresowaniem imprezą, jaką jest Sylwester Marzeń organizowany przez Telewizję Polską, zaplanowano pociągi z Krakowa do Zakopanego, którymi komfortowo można dojechać na wydarzenie, a następnie bezpiecznie wrócić w Nowy Rok. Przewoźnik podstawi dodatkowe pociągi na trasie Kraków –Sucha Beskidzka-Zakopane.
31.12 2023

 • w relacji Kraków Gł odj. 15.43 – Zakopane przyj. 20.32

01.01.2024

 • w relacji Zakopane odj. 01.20 – Chabówka 02.27
 • w relacji Zakopane odj. 02.39 – Kraków Gł. przyj. 06.16
 • W trosce o komfort podróżnych przedstawiciele ICC proszą wszystkich zainteresowanych o wcześniejszy zakup biletów co usprawni organizację i właściwie rozłoży wzmożony ruch.

Otwarcie bram wejściowych nastąpi o godz. 18:00 – dnia 31.12.2023
Zamknięcie bram o godz. 01:00 – dnia 01.01.2024
Start koncertu: 19:50
Wejście na teren imprezy masowej jest bezpłatne.

Na terenie imprezy znajdować się będzie wydzielone miejsce dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wejście od strony ul. Sienkiewicza (przy restauracji Villa Toscana). Sugerowane miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych (do zaparkowania wymagana będzie ważna karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej) – parking przy ul. Sienkiewicza vis a vis szkoły muzycznej – miejsca postojowe w zatoce.

Bezpieczeństwo podczas imprezy masowej

Organizowany na Równi Krupowej przez Telewizję Polską koncert sylwestrowy jest imprezą masową. To oznacza, że na jej teren nie można wnosić rac, fajerwerków czy petard, a także alkoholu. Zabronione jest rzucanie przedmiotami stanowiącymi zagrożenie dla życia i zdrowia innych, a także zakładanie kominiarek czy innych elementów odzieży, które uniemożliwiają rozpoznanie. Należy za to bezwzględnie podporządkowywać się poleceniom wydawanym przez policjantów i służbę porządkową ochrony koncertu. Za złamanie tych zasad grozi odpowiedzialność karna z postępowaniem w trybie przyspieszonym włącznie. Policjanci przypominają, że na terenie Zakopanego w miejscach publicznych obowiązuje zakaz odpalania fajerwerków.

Fajerwerki

Tu warto też dodać, że w Zakopanem obowiązuje uchwała Rady Miasta w sprawie zakazu odpalania fajerwerków, petard, ogni sztucznych i innych materiałów pirotechnicznych na terenie miasta w miejscach publicznych.

Miasto Zakopane i Telewizja Polska S.A. nie organizuje pokazu fajerwerków. Wszystkich mieszkańców i turystów również zachęcamy, by w trosce o bezpieczeństwo i zwierzęta znajdujące się na terenie miasta oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego nie używali petard, rac oraz innych materiałów pirotechnicznych. Pamiętajmy, że huk petard szkodzi zwierzętom, zarówno dzikim, jak i domowym. Sztuczne ognie mogą stanowić także zagrożenie dla osób, które je odpalają, bądź znajdują się w pobliżu. Apelujemy także, by na czas Sylwestra zawczasu zadbać o bezpieczne schronienie dla zwierząt domowych i zapewnić im odpowiednie warunki lub środki uspokajające.

Czytaj także: