Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Zakopianka: Będzie nowy węzeł w Libertowie. Kiedy ruszą prace w terenie?

 

Nowy węzeł w Libertowie

Mamy ważne informacje dla kierowców – tych, którzy często kursują w stronę stolicy Małopolski. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na przebudowę układu drogowego Zakopianki w Libertowie – niedaleko Krakowa. Inwestycja pochłonie aż 150 milionów złotych. Co się tam zmieni?

Tomasz Tomala: Teraz będzie to skrzyżowanie bezkolizyjne z tunelem pod Zakopianką, gdzie te drogi lokalne zostaną połączone, czyli mieszkańcy Libertowa będą mogli pod Zakopianką przejechać. Piesi będą mieli do dyspozycji kładki nad Zakopianką, wiec też nie będą musieli przez Zakopiankę przechodzić. Na pewno poprawi się znacznie przepustowość tego odcinka oraz bezpieczeństwo kierowców, jak i pieszych, którzy tamtędy podróżowali.

Mówił szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury. Kiedy ruszą prace w terenie?

Roman Rogowski: Chcielibyśmy jak najszybciej (…), żeby za rok o tej porze można było łopatę wbijać, oby się to udało i nie było protestów, bo to nie jest zależne ani od nas, ani od urzędu. Wiemy co mamy projektować, bo koncepcja była dość dokładna.

Mówił prezes IMB Podbeskidzie – firmy, która przebuduje skrzyżowanie w Libertowie.

Zgodnie z podpisaną umową wykonawca ma 39 miesięcy na zaprojektowanie i wybudowanie węzła w Libertowie. Do czasu realizacji inwestycji nie wlicza się okresów zimowych, co oznacza, że prace zakończą się pod koniec 2026 roku.

Czytaj także: