Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Zakopianka z Nowego Targu do Szaflar. Wybrano wykonawcę projektu przebudowy

 

Zakopianka z Nowego Targu do Szaflar

Wykonawca projektu przebudowy odcinka Zakopianki z Nowego Targu do Szaflar wybrany – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Najkorzystniejszą ofertę opiewającą na 3 mln 750 tys. zł złożyła firma IVIA. Teraz wykonawca musi uzyskać decyzję środowiskową. Na przygotowanie projektu firma będzie miała maksymalnie 32 miesiące.

Droga z Nowego Targu do Szaflar to główna trasa do Zakopanego. Stale rośnie na niej liczba pojazdów. Ruch między 2015 a 2021 rokiem zwiększył się o 45 proc., do ponad 22 tysięcy pojazdów na dobę. W jeszcze większym stopniu zwiększył się ruch samochodów ciężarowych, bo o 73 proc., do 2,3 tysiąca pojazdów na dobę. Dodatkowe utrudnienia i korki tworzą się w sezonie turystycznym.

W 2024 roku planowane jest oddanie do ruchu DK47 z Rdzawki do Nowego Targu. Po zakończeniu tej inwestycji cały odcinek między Krakowem a Nowym Targiem będzie drogą dwujezdniową, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Dlatego też konieczne jest rozpoczęcie prac pozwalających na zwiększenie przepustowości DK47 między Nowym Targiem a Zakopanem.

Zakopianka z Nowego Targu do Szaflar. Zdjęcia

Poprawa przepustowości drogi będzie przygotowywana w jej obecnym śladzie. Tam, gdzie będzie to możliwe, chcemy dobudować dodatkowe pasy ruchu. Planujemy rozbudowę skrzyżowań, przebudowę zjazdów i wybudowanie ok. 1200 metrów chodnika. Opracowanie dokładnego zakresu przebudowy będzie zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy.

O krok dalej jesteśmy z pracami przygotowawczymi dotyczącymi przebudowy drugiego fragmentu DK47, od Szaflar do ronda w Zakopanem. W styczniu podpisaliśmy umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla tego odcinka. Przewidujemy, że całość prac związanych z przygotowaniem dokumentacji przebudowy obu odcinków potrwa do 2028 roku. Po tym terminie będzie możliwe rozpoczęcie prac budowlanych

– informuje GDDKiA.

Czytaj także: