Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Zakopiański Palace – „Katownia Podhala”: Na jakim etapie jest remont?

 

Zakopiański Palace jest remontowany. Jak postępują prace?

Trwa remont zakopiańskiego Palace, czyli  „Katowni Podhala”. Ma tu powstać muzeum dokumentujące martyrologię torturowanych podczas II wojny światowej przez gestapo mieszkańców regionu. Maciek Pałahicki wybrał się na plac budowy z dyrektorem Muzeum Tatrzańskiego Michałem Murzynem i zapytał na jakim etapie są prace:

Michał Murzyn: Prace budowlane trwają i widać je już na zewnątrz, więc każdy, kto przechodził ulicą Chałubińskiego widział napis Palace, który nadaje charakter temu budynkowi. Dzisiaj przejeżdżałem, widziałem płot, który powstaje. Niedługo będą zdejmowane rusztowania, więc cała elewacja będzie widoczna. Wyłania nam się biały, bardzo jasny budynek, który kontrastuje z otoczeniem. Budynek pomnikowy, który ma przywoływać na myśl pamięć i tym swoim kolorem, który też jest kolorem historycznym, odnosić się nie tylko do historii, nie tylko do pamięci, o której tam będziemy mówić i którą będziemy mocno podkreślać, ale również stanie się kontrastem dla otoczenia architektonicznego wokół.

Kiedy planowane jest otwarcie muzeum?

Jak powiedział dyrektor, w listopadzie zakończą się prace budowlane i rozpocznie procedura odbioru:

Michał Murzyn: Budynek już widać, że jest na dobrej drodze ukończenia. W środku już jest całkiem nieźle, wykończone są poszczególne piętra. W listopadzie planujemy zakończyć roboty budowlane, rozpocząć procedurę odbiorów, więc to jest ten etap, że koniec roku będzie bardzo intensywny. Będziemy starali się oddać budynek. Meble ekspozycyjne również, to jest ten rok. Natomiast już montowanie eksponatów to będzie początek przyszłego, więc planujemy przełom pierwszego i drugiego kwartału na otwarcie muzeum. Znajdziemy jakąś dobrą datę, która będzie też odpowiednia do tego, żeby otworzyć długo wyczekiwane, bo prawie od zakończenia II wojny światowej muzeum.

Wybudowany w 1930 roku w Zakopanem hotel „Palace” w czasie II wojny światowej przemianowany został na siedzibę Gestapo. W piwnicach było wtedy więzienie, a na parterze sale przesłuchań, gdzie aresztowani byli w bestialski sposób torturowani. Stąd nazwa – Katownia Podhala.

Po wojnie w Palace mieściło się sanatorium przeciwgruźlicze, potem budynek użytkowany był jako żłobek miejski, a następnie przeszedł w ręce prywatne. Piwnice zostały przebudowane i znaczna liczba napisów wydrapanych na ścianach cel przez więźniów, zamalowana.

W budynku mieściło się również Muzeum Walki i Męczeństwa. Sześć lat temu (2017) miasto wykupiło obiekt, aby w 2020 roku przekazać go Muzeum tatrzańskiemu. Teraz ma tam być utworzone  Muzeum Palace. Jest to możliwe dzięki wsparciu finansowemu w wysokości prawie 12 mln złotych z funduszy unijnych, ponad 4 mln złotych na realizację projektu przekazało Województwo Małopolskie.

Prace nad utworzeniem Muzeum rozpoczęto w 2020 r., kiedy to miasto Zakopane przekazało budynek Muzeum Tatrzańskiemu w dzierżawę.

Czytaj także: