Zakopiański szpital przypomina o bezpieczeństwie na stoku
Dynamiczna jazda na nartach lub snowboardzie niesie za sobą nie tylko moc wrażeń, ale również ryzyko wypadków, przypomina Szpital Powiatowy w Zakopanem.

Szacowany czas czytania: 01:05
Warto znać kilka kluczowych zasad, które mogą uratować zdrowie, a nawet życie. Poniżej kilka z nich:
- Zabezpiecz miejsce wypadku. Ustaw dwa kijki narciarskie w kształcie litery „X” 5–10 metrów nad miejscem zdarzenia, aby ostrzec innych narciarzy.
- Sprawdź stan poszkodowanego: Jeśli osoba jest nieprzytomna lub wymaga pomocy, nie zdejmuj jej kasku (chyba że ma trudności z oddychaniem, wymiotuje lub wymaga resuscytacji). Przytomną osobę ułóż w pozycji, która jest dla niej najwygodniejsza, a nieprzytomną w tzw. pozycji bocznej bezpiecznej. Gdy masz pewność, że nie doszło do złamania lub wstrząsu mózgu, a poszkodowany może poruszać się o własnych siłach, sprowadź go na skraj stoku.
- Wezwij pomoc: Zadzwoń po ratownika narciarskiego (ten musi być obecny na każdej stacji narciarskiej). Jeśli stan jest poważny, wezwij pomoc dzwoniąc na numer ratunkowy 112.
- Zastosuj się do kodeksu narciarskiego FIS: Współpracuj z ratownikami, a jeśli jesteś świadkiem zdarzenia, pomóż w sporządzeniu raportu.
Szpital w Zakopanem przypomina także o zasadach triażu, czyli wstępnej segregacji medycznej
Czytaj także:
- Odbiór dokumentacji medycznej. Ważny komunikat Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego
- Żółta karetka dojechała do Zakopanego. Szpital chwali się nią w mediach społecznościowych
- Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu: Oddział Leczenia Uzależnień oraz Ośrodek Rehabilitacji Kardiologicznej Dziennej w nowych lokalizacjach