Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Zanieczyszczona woda w kranach. Przekroczono normy bakterii kałowych

 

Zanieczyszczona woda w kranach

Mieszkańcy kolejnych miejscowości w naszym regionie mają poważny problem z zanieczyszczoną wodą w kranach.

Jak poinformował nowotarski sanepid, z przekroczeniem norm bakterii kałowych, które zostały potwierdzone badaniami wody, borykają się Maniowy i Dursztyn. Także zakopiański inspektor sanitarny wskazał, że podobne wyniki stwierdzono w Białce Tatrzańskiej. Tu dotyczy to mieszkańców ul. Kaniówka od nr 28 do 51.

Wodociągi były czyszczone, kolejne próbki były, są i będą pobierane i dopiero po uzyskaniu wyników zgodnych z przyjętymi normami, będzie można w pełni korzystać z wody płynącej z kranów, bo teraz mogą jej używać wyłącznie do prac porządkowych.

Zanieczyszczona woda w kranach. Do kiedy będzie obowiązywał komunikat?

Komunikat Nowotarskiego Sanepidu o zanieczyszczeniu wody bakterią coli w wodociągach dwóch spółek na Podhalu będzie obowiązywał, dopóki spółki, po wyczyszczeniu wodociągu, nie przeprowadzą badań i nie dostarczą ich wyników do inspektoratu w Nowym Targu. Jolanta Bakalarz państwowy powiatowy inspektor sanitarny przyznaje, że:

 Z powodu wykrycia legionelli, Sanepid wzmożył kontrole. Na Podhalu z powodu charakteru ujęć wód (powierzchniowe lub u źródeł) te kontrole są dosyć częste i niestety często wykrywana jest, w wodzie przeznaczonej do picia bakteria coli.

Termin ostateczny tych działań upływa 14 września.

Jolanta Bakalarz: Oczywiście, jeżeli ty wyniki będą wcześniej, to decyzja będzie uchylona wcześniej. Jeżeli do tego terminu nie zostaną przedłożone wyniki, to wtedy będzie wdrożone postępowanie egzekucyjne.

Pytamy o możliwy powód zanieczyszenia wody bakteriami kałowymi:

Jolanta Bakalarz: Jeśli chodzi o powiat nowotarski, to te przekroczenia zdarzą się nam dość często, ale myślę, że to związane jest z nieprawidłową gospodarką ściekową, jak również z rodzajem ujęć, które mamy na naszym terenie, to są ujęcia powierzchniowe na źródłach i w momencie, gdy gospodarka ściekowa jest nieprawidłowa, to dochodzi do skażeń.

Czytaj także: