Radio Alex 105.2 FM Zakopane

„Zapal Światło Wolności” – zachęca IPN w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

"W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zapraszamy do udziału w akcjach upamiętniających ofiary komunistycznych represji" - zachęca Instytut Pamięci Narodowej i proponuje m.in. akcję "Zapal Światło Wolności" - czyli ustawienia w oknie świecy.

Przypomnijmy. 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju.

Wprowadzenie stanu wojennego stało w sprzeczności z obowiązującą konstytucją, zgodnie z którą możliwe było jedynie ogłoszenie stanu wyjątkowego. Władzę w Polsce przejęła w swe ręce tajemnicza Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, wkrótce przezwana przez ulicę „Wroną”. Zadaniem rady miało być administrowanie krajem w czasie obowiązywania stanu wojennego. W istocie jej znaczenie było głównie propagandowe.

Społeczeństwu narzucono szereg rygorów, takich jak: godzina milicyjna, zakaz zgromadzeń, zawieszenie działalności stowarzyszeń i związków – mogła działać jedynie dominująca partia – PZPR.
Zmilitaryzowano szereg kluczowych zakładów pracy, a w sądownictwie wprowadzono tzw. tryb doraźny, w którym obowiązywały zaostrzone kary – do kary śmierci włącznie.
Aresztowania, procesy i internowanie nie wyczerpywały arsenału represji. Tysiące osób, uczestników strajków i demonstracji, zostało pobitych. Dziesiątki tysięcy skazano na grzywny lub kary aresztu na podstawie orzeczeń kolegiów do spraw wykroczeń. Kilka tysięcy działaczy „Solidarności” zostało zmuszonych do opuszczenia kraju. Liczby osób zwolnionych z pracy i pozbawionych stanowisk z przyczyn politycznych nie sposób ustalić.

Źródło: 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – działania IPN/ ipn.gov.pl

Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego w Nowym Targu