Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Zjawisko inwersji: Będzie pogodnie, ale rośnie zanieczyszczenie powietrza

 

Zjawisko inwersji występuje zimą i niestety sprzyja zanieczyszczeniu powietrza. Jak powstaje?

Dziś nad ranem w Poroninie było – 12 st. C., a wysoko, w górach nawet kilka stopni w plusie:

Paweł Parzuchowski: Mamy dwie różne masy powietrza – wyżej suchą, ciepłą i na dole właśnie tą cięższą, zimną, bardziej wilgotną. Słońce jeszcze nie ma takiej siły przebicia w okresie zimowym, aby rozproszyć tą warstwę naszą przyziemną i niestety przynajmniej w nocy utrzymuje się taka warstwa z wyraźnie niższą temperaturą. Natomiast na szczęście w ciągu dnia słoneczko przygrzewa. Taka delikatna konwekcja się tworzy i rozprasza tę warstwę inwersyjną.

Radio Alex: Czyli wyrównuje się ta różnica temperatur.

Paweł Parzuchowski: Tak, również Zakopanem mamy szansę dzisiaj na wyraźną temperaturę na plusie przy słońcu, na piękny dzień jednym słowem.

Radio Alex: Z jednej strony piękny dzień, ale z drugiej zanieczyszczenie powietrza jest duże. Chociaż trudno w to uwierzyć, bo jak patrzymy przez okno chociażby to wszystko pięknie wygląda.

Paweł Parzuchowski: Dziś mamy taką mgiełkę delikatną i kto ma dobry wiersz niestety czuje też pewien taki zapach spalenizny. Normy wczorajszej nocy były przekroczone i dzisiejsze wielokrotnie – niestety kilkaset procent przekroczenia norm, więc na to też musimy zwrócić uwagę, że nie stać przy takiej pogodzie w Zakopanem jest wielkie zanieczyszczenie powietrza.

Radio Alex: Ono wynika z tych kopciuchów, które jeszcze nie zostały wymienione?

Paweł Parzuchowski: Tak, najwyraźniej. Na pewno ruch samochodowy wzmożony w okresie ferii ma duży wpływ. Natomiast nawet jakby powąchać, mówiąc kolokwialnie, czuć niestety tak zwane wyziewy z kominów, czyli złej jakości piece i przede wszystkim materiał, którym palimy.

Z Pawłem Parzuchowskim kierownikiem stacji meteorologicznej w Zakopanem rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Fot. airly.org/map/pl/

Czytaj także: