Żłobek w Poroninie. Niedługo ruszy odbiór deklaracji uczęszczania do tej placówki
Jak już w Radiu Alex informowaliśmy - w Poroninie, tuż obok nowego przedszkola dobiega końca budowa gminnego żłobka. Podczas sesji, która odbyła się w ostatnich dniach lutego rada uchwaliła statut placówki.

Szacowany czas czytania: 03:36
Żłobek w Poroninie. Wkrótce rodzice będą mogli składać deklaracje dotyczące uczęszczania ich dzieci do tej placówki
Gdy tylko dokument się uprawomocni – a tak stanie się po 20 marca – ruszy przyjmowanie deklaracji, w których rodzice i opiekunowie wyrażą chęć umieszczenia dziecka w żłobku. Mówi Anita Żegleń, wójt gminy Poronin.
Anita Żegleń: One zostaną zamieszczone: na stronie internetowej, w mediach społecznościowych oraz oczywiście będą do pobrania w Centrum Usług Wspólnych, tj. ulica Piłsudskiego 9. Tam państwo formularze zgłoszeniowe będziecie mogli pobrać. Będzie to dla nas sygnał, że zakładacie państwo, że dziecko będzie chodziło do żłobka. Następnie w kwietniu, na początku kwietnia ogłosimy konkurs na dyrektora. Kolejni pracownicy już będą przyjmowani przez dyrektora tej placówki.
Wójt Anita Żegleń dodała, że kolejne działania to odbiór budynku. Ma to nastąpić mniej więcej na przełomie maja i czerwca.
Anita Żegleń: Wówczas żłobek zacznie już to właściwe funkcjonowanie. I mniej więcej od 1 lipca z tolerancją kilku dni rozpoczniemy właściwą rekrutację. Rekrutacja będzie oparta w dużej mierze na państwa zgłoszeniach i oczywiście na kolejnych wnioskach, które będą do nas składane.
1 września rozpocznie się już pełne funkcjonowanie żłobka.
Anita Żegleń: Żłobek będzie funkcjonował przez 5 dni w tygodniu. Według ustawy powinien funkcjonować do 10 godzin i tak będzie w naszym przypadku – prawdopodobnie od 7:00 do 17:00. Ale oczywiście będziemy brać pod uwagę państwa preferencje, państwa potrzeby. O to będzie również pytanie w tym formularzu zgłoszeniowym o preferowane godziny.
Podczas „video czatu” z mieszkańcami padło sporo pytań o dojazd do żłobka i przedszkola. Niektórzy bowiem muszą przejechać przez tory kolejowe w miejscu, gdzie obowiązuje szczególne ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem, czyli tzw. „czarny punkt”. Czy i jak gmina działa w tej kwestii?
Anita Żegleń: My od dwóch lat wysyłamy wnioski do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o zrobienie lewoskrętu w świetle zakopianki. Rozmowy się toczą. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy do września on zostanie zrobiony, ponieważ my jesteśmy dysponentem tej drogi. Jest to droga krajowa, a zatem musimy polegać na środkach asygnowanych przez ministra.
Wójt Anita Żegleń uspokaja – mamy także pomysł na kolejne rozwiązanie. Będzie to np. zaplanowane już „nadlanie” asfaltu po obu stronach przejazdu. To poszerzy ten fragment jezdni ułatwiając mijanie się pojazdów.
Rozważane jest też wykorzystanie istniejącej już kładki, z której w tej chwili na trasie ul. Za Torem-parking przed urzędem gminy korzystają piesi czy rowerzyści.
Anita Żegleń: Spełnia wymagania techniczne dotyczące nośności. To oznacza, że w ograniczonym stopniu będzie możliwy dojazd do skrzyżowania, przy którym jest przedszkole od strony parkingu. Natomiast jaką to przybierze formę, jak to będzie rozwiązane – w tej chwili nad tym pracują kosztorysanci i nasze służby, referat pana Jana Majerczyka Na pewno rozwiązanie zostanie wypracowane, bo w tym wszystkim chodzi o bezpieczeństwo dzieci.
Pani wójt kilkakrotnie i bardzo mocno podkreśliła, że absolutnie nie będzie to możliwość rozładowania ruchu na „Zakopiance”. To byłaby wyłącznie bezpieczna alternatywa dla istniejącego przejazdu w tzw. „czarnym punkcie”.
Mieszkańcy, zwłaszcza rodzice dzieci, które uczęszczały by do żłóbka czy przedszkola obawiają się także zawężenia drogi wzdłuż ulicy Za Torem przez parkujące tam samochody. Pani wójt uspokaja.
Anita Żegleń: Nie ukrywam, że od pewnego czasu i straż gminna, i my prowadzimy rozmowy i prowadzimy działania w tym zakresie. Tam jest szereg samochodów pozostawionych przez przedsiębiorców prowadzących swoją działalność gospodarczą. Tak być nie może i tak nie będzie.
Budowa żłobka w Poroninie ma dobiec końca w czerwcu. Od września placówka ma zacząć działać