Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Zmarł Józef Janczy wieloletni prezes, ratownik i lekarz TOPR

 

Zmarł Józef Janczy

Fot. topr.pl

Zmarł doktor Józef Janczy, wieloletni prezes Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowani Ratunkowego, ratownik i lekarz TOPR, chirurg i specjalista medycyny ratunkowej, autor wielu publikacji medycznych oraz książki pt. „Poczet ratowników tatrzańskich”.

Wracamy do rozmowy z nim:

Radio Alex: Wydawało nam się, że o TOPRze i ratownikach TOPRu wiemy już wszystko. Okazało się, że chyba nie…

Józef Janczy: To poprzednie wszystko to byli piękni chłopcy, dzielni, trudne akcje, ryzyko, o śmierć się ocierają, ja postanowiłem pokazać ich nieco inaczej. Kim byli, czy byli tylko ratownikami? Okazuje się, że mieliśmy w swoich szeregach i profesorów, i żołnierzy – bardzo dzielnych, zarówno I Wojny Światowej, jak i z II. W związku z tym sam się dowiadywałem rzeczy, o których nie wiedziałem. Chciałbym, żeby czytelnik na to też tak spojrzał, że to nie byli ludzie tylko do chodzenia po górach, ale mieli w zeszłych swoich historiach bardzo piękne działania.

– powiedział Maćkowi Pałahickiemu niemal dokładnie rok temu podczas promocji swojej książki Józef Janczy.

Fot. topr.pl

Na stronie TOPR czytamy:

Z prawdziwym smutkiem informujemy, że 16 marca 2024 roku w wieku 72 lat zmarł Józef Janczy. Członek Honorowy TOPR. Jedna z najbardziej zasłużonych osób dla ratownictwa w Tatrach. Był przez kilkadziesiąt lat członkiem władz TOPR, w większości jako Prezes Zarządu.  Reaktywacja TOPR w 1991 roku i dzisiejszy status organizacyjny TOPR to w ogromnej mierze jego zasługa. Józef Janczy był członkiem TOPR od 1971 roku. Przysięgę ratowniczą złożył w 1973 roku. Uczestniczył w ponad 100 wyprawach ratunkowych, gdzie jego udział jako lekarza był nie do przecenienia. Współzałożyciel i członek Rady Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR. Pracę w TOPR wykonywał społecznie, będąc czynnym lekarzem, doktorem nauk medycznych, specjalistą chirurgii ogólnej i medycyny ratunkowej. Doceniając jego wkład i zaangażowanie w działalność medyczną został uhonorowany m.in. medalem „Gloria Medicinae”.
Cześć Jego Pamięci
Dziękujemy ci Józku.
Ratownicy TOPR

Czytaj także: