„Zostawcie w Nowym Targu kierunek lekarski” – apel radnych do ministrów, parlamentarzystów i komisji akredytacyjnej
Na wczorajszej sesji przyjęli rezolucję, w której napisano: Rada Miasta w trosce o mieszkańców Stolicy Podhala, popiera działania podejmowane przez Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Targu, służące kontynuacji naboru na kolejne lata studiów, kształcenia dotychczasowych roczników studentów, podnoszeniu poziomu na kierunku lekarskim, w ramach Instytutu Lekarskiego, utworzonego w dniu 11 sierpnia 2023". Jak podkreślono - "Podhale od lat pełni istotną rolę w rozwoju nauk medycznych".

Szacowany czas czytania: 03:01
„Zostawcie w Nowym Targu kierunek lekarski” – apelują radni do ministrów, parlamentarzystów i komisji akredytacyjnej
Fragment apelu odczytał przewodniczący Rady Miasta Jan Sięka:
Jan Sięka: Rada Miasta Nowy Targ dostrzega, że utworzenie kierunku lekarskiego w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu jest kluczowym i naturalnym etapem rozwoju Uczelni i tym samym Miasta. Dzięki lokalnemu kształceniu lekarzy, region ułatwi Mieszkańcom uzyskanie wykwalifikowanych kadr medycznych, które w przyszłości będą dbały o ich zdrowie. Rada Miasta Nowy Targ zauważa, że Podhale od lat pełni istotną rolę w rozwoju nauk medycznych, szczególnie w kontekście leczenia chorób układu oddechowego. Nowy Targ, Zakopane, jako historyczne centrum leczenia początkowo gruźlicy, następnie rozwinęły specjalizacje ortopedyczno-rehabilitacyjną, a uzdrowisko Rabka-Zdrój, specjalizuje się w terapii schorzeń górnych dróg oddechowych, co stanowią fundamenty medycznej tradycji regionu.
Stanowisko przyjęte 20 głosami, przy jednym wstrzymującym przesłane zostało do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Zdrowia, Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej, parlamentarzystów z terenu Podhala, wojewody małopolskiego i marszałka Małopolski.
Cały apel poniżej
Mając na uwadze toczący się proces kształcenia lekarzy na Wydziale Instytucie Lekarskim Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu, co stanowi wyraz troski o zaspokojenie potrzeb zdrowotnych mieszkańców Miasta Nowy Targ w zakresie leczniczej opieki specjalistycznej oraz reakcji na potrzeby rynku pracy, w celu likwidacji braków personelu medycznego, a także mając na uwadze studentów, którzy zaangażowali się w studia lekarskie i ukończyli pierwszy rok zajęć,. Rada Miasta Nowy Targ, w trosce o mieszkańców Stolicy Podhala, popiera działania podejmowane przez Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Targu, służące kontynuacji naboru na kolejne lata studiów, kształcenia dotychczasowych roczników studentów, podnoszeniu poziomu na kierunku lekarskim, w ramach Instytutu Lekarskiego, utworzonego w dniu 11 sierpnia 2023 r. na mocy Zarządzenia nr 36/2023. Rektora dr Bianki Godlewskiej – Dzioboń (nr 36/2023.BGD).
Rada Miasta Nowy Targ dostrzega, że utworzenie kierunku lekarskiego w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu jest kluczowym i naturalnym etapem rozwoju Uczelni i tym samym Miasta. Dzięki lokalnemu kształceniu lekarzy, region ułatwi Mieszkańcom uzyskanie wykwalifikowanych kadr medycznych, które w przyszłości będą dbały o ich zdrowie.
Rada Miasta Nowy Targ zauważa, że Podhale od lat pełni istotną rolę w rozwoju nauk medycznych, szczególnie w kontekście leczenia chorób układu oddechowego. Nowy Targ, Zakopane, jako historyczne centrum leczenia początkowo gruźlicy, następnie rozwinęły specjalizacje ortopedyczno-rehabilitacyjną, a uzdrowisko Rabka-Zdrój, specjalizuje się w terapii schorzeń górnych dróg oddechowych, co stanowią fundamenty medycznej tradycji regionu.
Rada Miasta Nowy Targ apeluje o pozostawienie kierunku lekarskiego w regionie, co wzmocni ekonomicznie Podhale. Rada Miasta Nowy Targ apeluje o docenienie starań, jakie poczyniła Uczelnia w celu utworzenia kierunku lekarskiego, umożliwienie utrzymania Uczelni partnerstwa z okolicznymi podmiotami leczniczymi i szpitalami specjalistycznymi.
Rada Miasta Nowy Targ zwraca się z prośbą o docenienie starań, jakie poczyniła Uczelnia w celu utworzenia kierunku lekarskiego i tym samym apeluje o pozostawienie kierunku lekarskiego w regionie, co wzmocni ekonomicznie Podhale oraz umożliwi Uczelni dalsze utrzymywanie partnerstwa z okolicznymi podmiotami leczniczymi i szpitalami specjalistycznymi.
Rada Miasta Nowy Targ dostrzega potencjał rozwojowy Uczelni, w oparciu o tereny po „starym szpitalu”, który dzięki decyzjom inwestycyjnym Uczelni w porozumieniu między innymi z Miastem Nowy Targ, stale rośnie. Odpowiednie wykorzystanie tych terenów przez Uczelnię nie tylko odnowi ten historyczny obszar, ale także umożliwi kontynuację misji dra Jana Bednarskiego, znamienitego mieszkańca Nowego Targu.
Czytaj także: