Radio Alex 105.2 FM Zakopane

ZUS: Czy trzeba będzie składać wnioski na 800+?

 

Czy trzeba będzie składać wnioski na 800+?

W Polsce rodzice złożyli już ponad 4,6 mln wniosków o świadczenie wychowawcze na nowy okres. ZUS jest przygotowany do zmian w programie Rodzina 500+. Przewidziane w projekcie ustawy przyjętym przez rząd podniesienie od 1 stycznia 2024 r. świadczenia z 500 do 800 zł miesięcznie nie będzie wymagało złożenia nowego wniosku.

ZUS podwyższy świadczenia z urzędu. Zmiana nastąpi automatycznie i obejmie wszystkich uprawnionych. Nie ma potrzeby zgłaszać się w tej sprawie do ZUS.

Anna Szaniawska: Świadczenie wychowawcze cały czas wynosi 500 złotych, przysługuje na każde dziecko, do ukończenia przez nie 18 roku życia. Wnioski o świadczenie można składać jedynie drogą elektroniczną i jest na to kilka sposobów. Albo przez aplikację mobilną ZUS, bezpośrednio na Platformie Usług Elektronicznych na portalu Empatia, albo przez bankowość elektroniczną. Termin wypłaty świadczenia można sprawdzić albo w aplikacji mobilnej ZUS, albo na swoim profilu na PUE ZUS. Warto również przypomnieć, że ZUS będzie przygotowany do zmian w programie Rodzina 500+, przewidziana w projekcie ustawy zmiana świadczenia z 500 złotych na 800 złotych miesięcznie, nie będzie wymagała złożenia nowego wniosku. ZUS podwyższy świadczenie z urzędu. Zmiana nastąpi automatycznie i obejmie oczywiście wszystkich uprawnionych.

-informuje regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.