Radio Alex 105.2 FM Zakopane

ZUS ostrzega: wyrównanie świadczenia „500+” to fake news

 

Informacja o wyrównaniu świadczenia „500+” do kwoty 800 zł od sierpnia do grudnia 2023 roku, która obiegła internet, jest fałszywa.

Anna Szaniawska: W ostatnich dniach w internecie pojawiły się nieprawdziwe doniesienia. Dotyczą one rzekomego wyrównania świadczenia wychowawczego z kwoty 500 do 800 złotych za okres od sierpnia do grudnia 2023 roku. Do ZUS zaczął zgłaszać się osoby, które chcą w tej sprawie złożyć udostępniony w internecie wniosek. Jeszcze raz powtarzam, że jest to informacja fałszywa. Przypomnę, że wysokość świadczenia wychowawczego do końca 2023 roku to 500 złotych na każde dziecko i od 1 stycznia przyszłego roku świadczenie 500+ zmieni się w 800+. Będzie to proces automatyczny i nie trzeba składać w tej sprawie żadnego wniosku. Od przyszłego roku uprawnione osoby otrzymają wypłaty już w nowej wysokości i zostaną o tym poinformowany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Wniosek o świadczenie wychowawcze, jak i inne świadczenia rodzinne, jest tylko elektroniczny i złożyć go można przez aplikację mZUS, portal PUE ZUS, portal Emp@tia albo bankowość elektroniczną.

Czytaj także: