Wnioski o świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” rozpatrywane są sukcesywnie. ZUS będzie wypłacał świadczenia w danym miesiącu za poprzedni miesiąc. Program Aktywny Rodzic to trzy świadczenia dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia: „Aktywni rodzice w pracy”, „Aktywnie w żłobku” i „Aktywnie w domu”.
Jeśli po złożeniu wniosku pojawią się wątpliwości, ZUS taką sprawę kieruje do postępowania wyjaśniającego. Na przykład niektóre problemy może powodować konieczność weryfikacji danych na koncie ubezpieczonego, z którego potwierdzamy aktywność zawodową, albo danych wprowadzanych do rejestru żłobków.
Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” ZUS wypłaca w danym miesiącu za miesiąc poprzedni, czyli np. w grudniu za listopad.
Wypłaty wsparcia „Aktywnie w żłobku” zaplanowane są na każdy 20. dzień miesiąca. Natomiast termin dla pozostałych świadczeń to ostatni dzień roboczy każdego miesiąca.
Aby rozpatrzyć wnioski o świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”, ZUS musi sprawdzić, czy rodzice spełniają warunek aktywności zawodowej. Do tej weryfikacji służą dane z konta ubezpieczonego ZUS i informacje z rejestru KRUS. Dane aktualizujemy w oparciu o informacje od pracodawców i osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Przekazują oni do ZUS dokumenty rozliczeniowe w danym miesiącu za poprzedni miesiąc – do 5, 15 i 20 dnia miesiąca.
Ta sama zasada, wypłaty wsparcia w danym miesiącu za miesiąc poprzedni, dotyczy też świadczeń „Aktywnie w domu” i „Aktywnie w żłobku”. W każdym miesiącu placówka musi wprowadzić do rejestru żłobków kwotę opłaty, którą poniósł rodzic za poprzedni miesiąc. Na tej podstawie ZUS przelewa środki na rachunki żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.
Rodzice mogą złożyć wniosek o świadczenie wyłącznie przez internet. Mają do wyboru: aplikację mZUS, platformę PUE ZUS/eZUS, bankowość elektroniczną i portal Emp@tia MRPiPS.
W ramach programu rodzice mogą w danym miesiącu na dane dziecko korzystać tylko z jednego świadczenia. Jednak w trakcie jego obowiązywania mogą wielokrotnie zmieniać rodzaj świadczenia z „Aktywnego Rodzica”.
Czytaj także: