Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Anna Tybor wyruszyła w Himalaje

 

Anna Tybor rozpoczyna trzecią wyprawę z cyklu Dream Line

Tym razem czołowa polska skialpinistka zamierza zdobyć dwa szczyty – siódmy co do wysokości Dhaulagiri, 8167m, położony w Nepalu oraz dziewiąty Nanga Parbat, 8126 m, w Pakistanie. Zamierza zjechać z nich na nartach, czego nie dokonała jeszcze żadna kobieta.

Anna Tybor: Chciałabym zdobyć szczyt Dhaulagiri – ośmiotysięcznik i zjechać z niego na nartach. A później jak się to uda i wszystko pójdzie dobrze i cali i zdrowi przelecieć do Pakistanu i tam zdobyć Nanga Parbat i również zjechać z niego na nartach.

Radio Alex: To będzie pierwszy kobiecy zjazd z Dhaulagiri i chyba w ogóle pierwszy zjazd ze szczytu Nanga Parbat, bo ze szczytu jeszcze do tej pory chyba nikomu się nie udało zjechać.

Anna Tybor: Tak dokładnie. Nanga Parbat czy Dhaulagiri to będą też te obydwa kobiece zjazdy, jeśli się uda. Jeśli chodzi o Nangę, to będzie pierwszy. Niestety wszystkie próby były tak naprawdę pod szczytem, ale zobaczymy na miejscu ile śniegu i czy rzeczywiście też się da zjechać, ponieważ wiadomo, że co roku się to zmienia i też fakt tego, że nikt z tego szczytu nie zjechał może to być po prostu niemożliwe. Ale będziemy próbować i mamy nadzieję, że to się uda.

Zespół wyprawy Dream Line 2024 uzupełnia Tom Lafaille, z którym Anna Tybor zdobyła Broad Peak w 2023 oraz fotograf i ratownik TOPR Jan Korlatowicz, który dołączy do ekipy podczas wyprawy na drugi szczyt Nanga Parbat.

Anna Tybor: Wybrałam się znowu z Tomem Lafaille – francuzem, z którym byłam w zeszłym roku na Broad Peaku. Teraz na Dhaulagiri jesteśmy tylko we dwójkę. A na Nanga Parbat dołączy do nas fotograf Jan Korlatowicz.

Radio Alex: Jak to planujecie?

Anna Tybor: Przylecieliśmy do Katmandu i do dzisiaj wyruszamy jeepami do ostatniej miejscowości, do której można tam dojechać. Stamtąd zaczynamy 5- albo 6-dniowy trekking. Może z dniem odpoczynku na aklimatyzację i dochodzimy po sześciu dniach do bazy.

Jak powiedziała Anna Tybor skialpinistka i reprezentantka Kadry Narodowej w narciarstwie wysokogórskim – powrót do kraju zaplanowano na początek lipca.

Ramowy plan wyprawy:

  • 19-25 kwietnia: trekking do bazy pod Dhaulagiri.
  • 25 kwietnia – 20 maja: aklimatyzacja i atak szczytowy na Dhaulagiri.
  • 25 maja: przelot do Islamabadu.
  • 28 maja: trekking do bazy pod Nanga Parbat.
  • Od 29 maja: aklimatyzacja i atak szczytowy na Nanga Parbat.
  • 5 lipca: powrót do Polski.

Czytaj także: