Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Galeria Jatki w Nowym Targu zaprasza na wystawę: „Przestrzenie ożywione”

 

Galeria Jatki w Nowym Targu zaprasza na wystawę: „Przestrzenie ożywione”

Fascynuje go przestrzeń. Na swoich obrazach ożywia ją obecnością człowieka. Wpisuje w nią codzienne zdarzenia. W Galerii Jatki w Nowym Targu można oglądać wystawę obrazów olejnych i rysunków Piotra Pawła Drozdowicza pt. Przestrzenie ożywione:

Piotr Paweł Drozdowicz: To jest taki styk między przedmiotami a człowiekiem. To mnie bardzo interesuje, bardzo to obserwuję. Sam mam upodobanie do przedmiotu, bardzo cenię sobie formę, kształt, to co nas otacza, ale widzę też, że nasze używanie rzeczy naznacza tę materię martwą. Najlepszym przykładem jest tkanina, ona wydaje się nieforemna, bez jakiegoś logicznego kształtu, bryły, a może przy odpowiednim użyciu, ułożeniu wyrażać treści symboliczne nawet.

Na swoich obrazach składa hołd mistrzom malarstwa dawnego. Jego „Czytająca SMS -a” i „Małżeństwo Arnolfinich” nawiązują do obrazów mistrzów niderlandzkich.

Piotr Paweł Drozdowicz: Po prostu cenię tych artystów, a to jest sytuacja z życia wzięta. Po prostu żona czytała SMS-a i oczekiwaliśmy na narodziny któregoś tam z synów i ja zacząłem to szkicować. Obraz potem został. Okazuje się, że kończyłem kiedy żona była w ciąży z 2 albo 3 dzieckiem, także kilka lat musiało minąć zanim ten obraz powstał. Jest jakiś podsumowaniem, hołdem dla Vermeera.

Piotr Paweł Drozdowicz jest doktorem sztuki, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajmuje się również malarstwem ściennym. Jego prace będzie można oglądać w Galerii Jatki do 2 kwietnia.

Czytaj także: