Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Największa kapela góralska w Polsce: Mała Armia Janosika pod patronatem Radia Alex

Miło nam poinformować, że objęliśmy patronatem zespół Mała Armia Janosika. To kapela góralska, polski zespół muzyczny oraz grupa artystyczna, wykonująca muzykę folkową i ludową zainspirowaną góralską kulturą Podhala.

Mała Armia Janosika – o zespole

Kapela góralska, zespół folklorystyczny czy też grupa artystyczna, zainspirowana kulturą góralską, ale jednocześnie nawiązująca do innych kultur, potrafiąca wyjść poza utarte schematy, motywująca do kreatywności w muzyce, poszerzania horyzontów i realizowania własnej pasji. Pomysłodawcą tego projektu muzycznego jest Damian Pałasz – skrzypek, muzyk i wizjoner, który w lutym 2015 utworzył w Rabie Wyżnej sekcję nauki gry na skrzypcach i basach góralskich.

Nasza misja

Mała Armia Janosika realizuje: utworzenie grupy artystycznej, zainspirowanej kulturą góralską, ale jednocześnie nawiązującej do innych kultur, potrafiącej wyjść poza utarte schematy, motywującej do kreatywności w muzyce, poszerzania horyzontów i realizowania własnej pasji.

Nazwa zespołu

Nazwa grupy jest grą słowną: oksymoron „mała armia” wykorzystano w odwołaniu do rozmiaru zespołu, który złożony jest przeważająco z dzieci, natomiast słowo „Janosik” (legendarny karpacki zbójnik) ma przywołać skojarzenia z folklorem gór. Zespół cyklicznie wyrusza w trasy koncertowe, występując na terenie całej Polski i uczestnicząc w wydarzeniach o charakterze ludowym, świątecznym, papieskim oraz patriotycznym.

W jakim wieku są w tej chwili dzieci występujące/ grające i skąd pochodzą? To nie tylko obszar Podhala…

Cały ośrodek działalności tego zespołu, czyli próby, spotkania odbywają się w Rabie Wyższej i najwięcej artystów jest z okolic Podhala, ale dojeżdżają też i z Łącka, i ze Szczyrku, i z różnych miejscowości ościennych. Natomiast jeśli chodzi o wiek artystów, bo to nie tylko dzieci, to jest od 4 do 77 lat w tej chwili

– mówi Łukasz Latko Prezes Zarządu Fundacji Karpathia (Oficjalny Impresariat zespołu Mała Armia Janosika). Cała rozmowa z Łukaszem Latko już 5 maja w Niedzielnych Posiadach.

Trasa koncertowa kwiecień-maj-czerwiec

Mała Armia Janosika w mediach:

Źródło: malaarmiajanosika.pl