Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Szczoteczka soniczna dla dziecka. Czym kierować się podczas wyboru? [materiał sponsorowany]

Choć sama nazwa „szczoteczka soniczna” brzmi w pełni profesjonalnie, co może wskazywać na to, że jest to urządzenie przeznaczone dla doświadczonych użytkowników szczoteczek, to producenci tego typu przyrządów oferują również modele przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Jak działa szczoteczka soniczna? Jaka powinna być szczoteczka soniczna dla dziecka? Czym warto kierować się podczas wyboru szczoteczki sonicznej dla dziecka? Odpowiedzi szukaj poniżej.

Szczoteczka soniczna
mat. nadesłany

Szczoteczka soniczna to urządzenie przeznaczone do pielęgnacji jamy ustnej. Mimo tego, że należy do grupy szczoteczek elektrycznych, to na ich tle wyróżnia się zastosowaną w niej technologią fal dźwiękowych o częstotliwości. W trakcie jej pracy dochodzi do zjawiska łączenia się cząsteczek wody, śliny i pasty do zębów, w wyniku czego powstają mikropęcherzyki, które rozprzestrzeniają się po całej jamie ustnej, oczyszczając zęby z płytki bakteryjnej, osadów i resztek pokarmowych. Drgania generowane przez główkę szczoteczki o podłużnym kształcie trafiają na odległość kilku milimetrów od zakończenia włókien, dzięki czemu nie ścierają osadów mechanicznie tak jak szczoteczki manualne. To sprawia, że szczoteczki soniczne są w pełni bezpieczne dla zdrowia zębów i dziąseł.

Najwyższa prędkość ich pracy wynosi 96 000 ruchów na minutę. Najczęściej wyposażone są w kilka trybów o różnym przeznaczeniu (np. codzienny, wybielający, polerujący, masujący dziąsła itd.), wydajną baterię, końcówki wymienne dostępne w zestawie (np. standardowa, wybielająca, ortodontyczna, do czyszczenia języka), a także funkcje zapewniające komfort stosowania (np. czasomierze, wskaźniki, czujniki). Okazuje się, że szczoteczki soniczne nie są produkowane tylko i wyłącznie dla osób dorosłych, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Szczoteczka soniczna dla dziecka – od jakiego wieku?

Większość szczoteczek sonicznych dla dzieci to urządzenia, które można stosować już od 3. roku życia. Na rynku tego typu przyrządów znajdują się również szczoteczki przeznaczone dla jeszcze młodszych użytkowników. Należy jednak pamiętać o tym, że dziecko, z uwagi na nie do końca wykształcone zdolności motoryczne oraz dopiero rozwijającą się jamę ustną, nie jest w stanie wyczyścić swoich ząbków samodzielnie. Z tego powodu w początkowym etapie przygody ze szczotkowaniem konieczna jest pomoc rodziców, dzięki czemu nasza pociecha szybciej przyswoi prawidłowe nawyki higieniczne. Szczoteczka soniczna dla dzieci powinna wyróżniać się określonymi cechami. Przydatny w porównaniu konkretnych modeli i ich właściwości może być ranking szczoteczek dla dzieci, który znajdziesz na stronie denthelp.pl. O najważniejszych cechach szczoteczki dla dzieci przeczytasz poniżej.

Jaka powinna być szczoteczka soniczna dla dziecka?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, szczoteczka soniczna dla dziecka, z uwagi na specyfikę użytkownika, powinna różnić się od szczoteczki sonicznej dla osoby dorosłej. Przede wszystkim bardzo ważny jest rozmiar główki czyszczącej, która powinna być mniejsza, aby można było wprowadzić ją do dziecięcej jamy ustnej oraz manewrować nią bez żadnego problemu.

Ponadto włókna końcówki wymiennej muszą być miękkie, gdyż w przeciwnym razie mogą uszkodzić delikatne szkliwo zębowe oraz podrażnić wrażliwe dziąsła. W szczoteczce sonicznej przeznaczonej dla dziecka powinny znajdować się również takie tryby pracy, w których główka czyszcząca wykonuje mniejszą liczbę ruchów niż w przypadku trybów szczoteczek sonicznych dla dorosłych. Nie chcemy przecież, aby zbyt intensywna praca urządzenia przyniosła negatywne skutki dla jamy ustnej naszej pociechy.

Inną ważną cechą szczoteczki sonicznej dla dziecka powinien być również jej design dostosowany do dziecięcych upodobań. Urządzenie, którego obudowa pokryta jest przyjemnymi kolorami oraz bajkowymi motywami, zdecydowanie zachęca do regularnego szczotkowania ząbków. Oprócz tego niektóre modele podczas swojej pracy grają wesołe melodie.

Czym kierować się podczas wyboru szczoteczki sonicznej dla dziecka?

Przymierzasz się do zakupu szczoteczki sonicznej dla dziecka, ale nie wiesz, czym kierować się podczas wyboru? Szczoteczka soniczna dla dzieci powinna posiadać tryby pracy dopasowane do dziecięcych potrzeb oraz poziomu wrażliwości jamy ustnej w tym wieku. Maksymalna prędkość pracy w tym przypadku to około 60 000 ruchów na minutę.

Niezwykle istotna jest także obecność funkcji zapewniających komfort użytkowania. Dzięki specjalnym timerom nasza pociecha nie musi samodzielnie pilnować czasu mycia zębów. Szczoteczka sama poinformuje o upływie dwóch minut, po czym automatycznie się wyłączy, aby nie pozwolić na dalsze zużycie akumulatora. Oprócz tego co pół minuty zasygnalizuje konieczność zmiany szczotkowanej strefy uzębienia, tak aby wszystkie ząbki zostały odpowiednio wyczyszczone.

Warto również sprawdzić zawartość zestawu, w którym znajduje się szczoteczka soniczna dla dzieci. Można znaleźć w nim przydatne gadżety, takie jak etui podróżne czy końcówki wymienne. Ostatnia kwestia, którą powinniśmy mieć na uwadze, to atrakcyjny design, który ma sprawić, że nasze dziecko będzie sięgało po szczoteczkę soniczną z uśmiechem na twarzy.

Szukasz najlepszej szczoteczki sonicznej dla swojego dziecka? Wielu specjalistów oraz rodziców rekomenduje model Smilesonic KIDS, który przeznaczony jest dla dzieci powyżej 3. roku życia. Urządzenie zostało wyposażone w dwa tryby pracy: jeden dla starszych (Clean), a drugi dla nieco młodszych dzieci (Sensitive). Posiada tylko jeden przycisk do obsługi, a także bardzo wydajną baterię, która pozwala nawet na dwa miesiące pracy bez konieczności ładowania! Takie rozwiązanie z pewnością zwiększa komfort podczas szczotkowania ząbków. Szczoteczka soniczna Smilesonic KIDS posiada także timery: pierwszy odmierza dwie minuty, niezbędne do dokładnego wyczyszczenia zębów, a drugi co pół minuty sygnalizuje konieczność zmiany szczotkowanej strefy uzębienia. W zestawie ze szczoteczką producent umieścił kalendarz z naklejkami, który pomoże w nauce prawidłowych nawyków higienicznych. Cena za cały zestaw, w którym mieszczą się także dwie końcówki wymienne, to 219 złotych.