Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Wielkanocno Kosołecka: To już XXVII edycja konkursu na najpiękniejszy i najbardziej zgodny z tradycją koszyczek ze święconym

 

XXVII konkurs – Wielkanocno Kosołecka

Prawie trzydzieści lat temu wymyśliła go Maria Porębska ówczesna szefowa Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu. W sobotę już po raz 27 będzie można wziąć udział w konkursie na Wilkanocną kosołeckę. Nasza reporterka Beata Denis-Jastrzębska pytała co zrobić, żeby zdobyć nagrodę.

Radio Alex: Co powinno się znaleźć w takiej kosołecce?

Bartłomiej Kudasik: Tradycyjnie – przede wszystkim jajka, chrzan, masło, piękne baranki z masła. Tu dzieci pewnie we współpracy z rodzicami prezentują. Sery, wykrawki ziemniaków, które się święciło w Wielką Sobotę i później się to sadziło na wiosnę.

Radio Alex: A czego kompletnie nie powinno być?

Bartłomiej Kudasik: Jurorki nasze, znakomite znawczyni tradycji góralskiej, co roku odradzają te współczesne okropne czekoladowe zające. Oceniane będą tylko kosołecki dzieci ubranych po góralsku, wyzdabianych pięknie po góralsku. Bardzo serdecznie zachęcam też rodziców, żeby się podobnie jak dzieci ubrali.

Jak przygotować wielkanocny koszyczek, czyli kosołeckę, doradzał Bartłomiej Kudasik dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu. Konkurs odbędzie się w sobotę w samo południe, po święceniu pokarmów w białodunajeckim kościele.

Fot. gokbialydunajec.pl

Czytaj także: