Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Niedźwiedzica z młodymi żeruje w Dolinie Kościeliskiej

 

Niedźwiedzica z młodymi żeruje w Dolinie Kościeliskiej

Ku uciesze turystów – w rejonie doliny Kościeliskiej pojawiła się niedźwiedzica z trójką młodych. To drapieżnik i to groźny – obserwacja z daleka jest dopuszczalna, ale zbliżanie się do niedźwiedzi to wyjątkowo zły pomysł.

Filip Zięba: Nic się złego nie dzieje. Ona po prostu intensywnie żeruje w tej chwili. Jest z młodymi, ale kompletnie jest niezainteresowana ludźmi. Niestety trzyma nieduży dystans. Teraz wszystko jest ważne, żebyśmy odpowiednio się zachowywali. Nie podchodzili zbyt blisko do tej niedźwiedzicy. Bardzo istotna sprawa. Nie próbujmy jej zanęcić, dokarmiać, bo to może mieć bardzo tragiczne skutki dla tej niedźwiedzicy i również dla osób przebywających tam

– mówi Filip Zięba, zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego.


Apelujemy za Tatrzańskim Parkiem Narodowym:

Nie schodźcie z wyznaczonych szlaków turystycznych i unikajcie przebywania na terenie parku w godzinach nocnych, gdy prawdopodobieństwo spotkania znacznie wzrasta.

 • Nie zostawiajcie na szlaku śmieci, odpadków jedzenia, w żadnym wypadku nie próbujcie dokarmiać żadnych dzikich zwierząt. Pierwszy skojarzony z obecnością człowieka pokarm może być wydanym na nie wyrokiem śmierci.
 • Zachowajcie szczególną ostrożność podczas samotnych wędrówek – w gęstych młodnikach nie wędrujcie bezgłośnie: nie chodzi tutaj o hałasowanie na szlaku – można po prostu rozmawiać czy pogwizdywać, by nie zaskoczyć zwierzęcia. Widząc świeże odchody, tropy – nie podążajcie ich śladem.
 • Niedźwiedź to dzikie zwierzę, które może zachować się w sposób dla Was nieprzewidywalny. W razie spotkania – nie ulegajcie panice, zachowajcie jak największy dystans i wycofajcie się. W żadnym wypadku nie wolno zbliżać się do niedźwiedzia. Nawet zaniepokojone zwierzę z reguły szybko się uspokaja, gdy człowiek zamanifestuje chęć odejścia.
 • Zachowajcie szczególną ostrożność w przypadku spotkania matki opiekującej się młodymi. Jeśli spotkacie małego niedźwiadka – matka zawsze jest w pobliżu. Wejście pomiędzy matkę, a jej młode może sprowokować niedźwiedzicę do ataku w obronie młodych.
 • Przypominamy także, że na teren TPN nie można wprowadzać psów. Z psem (na smyczy) można wyruszyć jedynie na Drogę pod Reglami i do Doliny Chochołowskiej szlakiem prowadzącym do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa. Nie próbujcie łamać przepisów Parku, zabierając pupila na teren będący ostoją niedźwiedzi.

Pamiętaj:

 • nie dokarmiaj dzikich zwierząt, nie zostawiaj śmieci
 • nie poruszaj się poza wyznaczonymi szlakami
 • nie wędruj nocą
 • w przypadku spotkania niedźwiedzia zachowaj spokój, wolno odejdź, nie uciekaj
 • nie krzycz, nie wykonuj gwałtownych ruchów
 • w żadnym wypadku nie zbliżaj się do niedźwiedzia

Gdy jesteś świadkiem sytuacji, która Cię zaniepokoi – nie podchodź, powiadom Służby TPN.

Czytaj także: