Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Pogorszenie pogody: Policja przypomina kierowcom jedno- i dwuśladów kilka zasad bezpiecznego poruszania się po drogach

 

Pogorszenie pogody: Policja przypomina kierowcom kilka zasad bezpiecznego poruszania się po drogach

Pojawiają się zapowiedzi zdecydowanego pogorszenia pogody, ale sezon motocyklowy ruszył, więc policjanci przypominają zarówno kierującym tymi jednośladami jak i samochodami kilka zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

Należy pamiętać, że kierujący jednośladami są tzw. niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i każde zdarzenie z ich udziałem może zakończyć się tragicznie. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze motocykliści powinni przede wszystkim dostosować styl jazdy do warunków panujących na drodze, zachować odstęp od innych pojazdów, zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania każdego manewru. Policja apeluje też do motocyklistów, aby nie przekraczali limitów prędkości, nie wyprzedzali w miejscach niedozwolonych, a także nie zapominali o kasku i odzieży ochronnej.

Szczególną uwagę powinni także zachowywać kierujący samochodami zwłaszcza przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa czy wykonywaniu manewru skrętu. Trzeba tu zachować szczególną ostrożność, za każdym razem spoglądać w lusterka, upewniając się, że można to wszystko wykonać bezpiecznie. Kierowcy mogą też mieć trudności z oceną odległości i prędkości, z jaką porusza się jednoślad, dlatego lepiej założyć, że jedzie on znacznie szybciej i tym samym wcześniej się do nas zbliży.

Ponadto motocykl jadący między pojazdami, przy dużym natężeniu ruchu, może łatwo zniknąć z pola widzenia. Warto o tym pamiętać wykonując manewr skrętu czy zmiany pasa ruchu. Nie należy również zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może to doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem, a w konsekwencji do poważnego wypadku.

Czytaj także: