Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Warunki w Tatrach: Dla Radia Alex sprawdza je Przemyslaw Sobczyk

 

Warunki w Tatrach

Piątek, 23 luty

Fot. pkl.pl/kasprowy-wierch/kamery-online

W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Wieje silny, porywisty wiatr, który powoduje zamiecie śnieżne. Szlaki, zwłaszcza powyżej górnej granicy lasu są nieprzetarte i miejscami potworzyły się głębokie zaspy.

W dolnych partiach Tatr również wieje silny wiatr, który może powodować łamanie gałęzi, a nawet drzew. Odradzamy wyjścia w zalesione tereny.

Pamiętajcie jednak, że warunki w Tatrach potrafią zmienić się w bardzo krótkim czasie!

Zawsze przed wyjściem na wycieczkę w góry zagadnijcie na stronę internetową TOPR lub TPN

Środa, 21 luty

W Tatrach szlaki pokryte są niewielką ilością świeżego śniegu. Ale powyżej górnej granicy lasu pokrywa śnieżna jest zróżnicowana – przed południem śnieg jest twardy i zmrożony, natomiast w godzinach popołudniowych robi się miejscami mokry i przepadający.

W dolnych partiach Tatr śnieg jest miejscami wytopiony, gdzie indziej, zwłaszcza na szlakach dnem dolin, występuje śliska, ubita i zmrożona pokrywa śnieżna – należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w takich miejscach jest bardzo ślisko. W godzinach popołudniowych możemy miejscami natrafić na grząską breję śnieżną. Wybierając się w niżej położone dolinki, zalecamy posiadanie raczków i kijków.

Piątek, 9 luty

Przemysław Sobczyk: W Tatrach zawitała odwilż nawet na 2000 śnieg jest ciężki i mokry. Grań jest przewiana do kamieni lub właśnie do ciężkiego, mokrego śniegu. Jazda w tych warunkach jest słaba ze względu na to, że trzyma narty niżej, bardzo mocno hamuje śnieg. Można powiedzieć jak w kwietniu. Turystycznie też fatalnie, dlatego że po prostu człowiek się zapada po kolana, bo to wszystko jest przelane. Ten śnieg jest bardzo mokry, trzymający i niestety niedobrze się jedzie. Wyżej jest troszkę lepiej, natomiast niżej tam troszkę twardej, ale nie ma lodu. Niestety należy się spodziewać wiosennych zsuwów w glebach i być może gdzieniegdzie już zaczną schodzić lawiny gruntowe. Tak jak wspomniałem jest przelane do samego spodu

– mówił Przemysław Sobczyk przewodnik tatrzański oraz utytułowany biegacz i narciarz wysokogórski.

Jeżeli planujecie wyprawę w inne góry naszego regionu, to aktualne informacje na szlakach znajdziecie w aktualnościach GOPR i parków narodowych Babiogórskiego, Gorczańskiego i Pienińskiego.

Przemyślcie decyzję o dzisiejszej wędrówce w Tatry. W górach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Niski pułap chmur w połączeniu z opadem śniegu, znacznie ogranicza widzialność, Śnieg jest przewiany i słabo związany z podłożem, miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy.

Szlaki dolinne pokryte są świeżą warstwą śniegu, pod którą zalega miejscami warstwa lodu. Jest bardzo ślisko

Piątek , 2 luty

Fot. pkl.pl/kasprowy-wierch/kamery-online

Przemysław Sobczyk: Dzisiaj od rana w Tatrach pada mokry śnieg, śnieg z deszczem, zaczyna delikatnie powiewać wiatr. Warunki turystyczne z każdą godziną można powiedzieć będą się pogarszały. Jutro, pojutrze i w najbliższych dniach zapowiadany jest bardzo silny opad deszczu przy wtórze mocnego wiatru, więc turystycznie niestety będzie bardzo źle. Jeżeli chodzi o warunki narciarskie trasy są przygotowane w rejonie Kasprowego, śniegi są raczej twarde trochę lodoszreni, trochę betonu. Na trasach jeździ się ok, natomiast poza trasami trzeba bardzo, bardzo uważać, żeby gdzieś tam nie przytrzymało narty i żebyśmy nie złamali nogi. Generalnie wycieczek w wyższe partie nie polecam. Na pewno wzrośnie zagrożenie lawinowe. Będzie trzeba torować, nie będzie nic widać, więc te kilka dni trzeba się wstrzymać od jakieś działalności wysokogórskiej, można poświęcić na delikatne spacery w niższych partiach Tatr

– mówił Przemysław Sobczyk przewodnik tatrzański oraz utytułowany biegacz i narciarz wysokogórski.

Środa, 31 stycznia

Fot. pkl.pl/kasprowy-wierch/kamery-online

Pogoda zachęca do górskich wędrówek, jednak należy pamiętać, że w wyższych partiach Tatr wciąż panują trudne warunki do uprawiania turystyki. TOPR odradza wyjścia powyżej górnej granicy lasu. Szlaki w tej części Tatr są w wielu miejscach nieprzetarte i ich przebieg jest niewidoczny. Miejscami utworzyły się głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach

Na szlakach w dolinach jest miejscami ślisko. Wybierając się w niższe partie, zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe.

Poniedziałek, 29 stycznia

Fot. pkl.pl/kasprowy-wierch/kamery-online

Przemysław Sobczyk: Dziś rano obudziliśmy się z dość sporym mrozem, ale to inwersja. U góry na szczytach tylko -2, na dole było minus 8 z pięknym słońcem. Piękna zima się zrobiła. Jednak wychodząc w góry musimy pamiętać, że jest duże zagrożenie lawinowe po wczorajszych wypadkach lawinowe nie tylko w Tatrach, ale i wWielkiej Fatrze, trzeba sobie zdawać sprawę, że naprawdę jest niebezpiecznie, więc trzymajmy się bezpiecznych miejsc, czyli nisko w dolinach jakieś spacery, ewentualnie narty, rejon Kasprowego Wierchu. Warunki narciarskie po obu stokach są rewelacyjne. Dojazd do Kuźnic w fantastyczny, równych warunkach. Ruch jak na ferie prawie żaden. Turystycznie wiele szlaków jest nieprzetartych. Warunki są różne, bo albo zapadamy się po pas, albo idziemy po lodzie i po skale, więc trzeba jeszcze chwilę poczekać, aż to wszystko się wyrówna, śnieg siądzie, przede wszystkim aż minie to ogromne zagrożenie lawinowe, jakie w tej chwili występuje

– mówił Przemysław Sobczyk przewodnik tatrzański oraz utytułowany biegacz i narciarz wysokogórski.