Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Wszyscy Święci Wawrzyńcoka: Laureatów konkursu poznamy 4 kwietnia

 

Już po raz 21. odbywa się konkurs Wszyscy Święci Wawrzyńcoka. Jego laureatów poznamy 4 kwietnia

Wojciech Wawrzyńcoch Kułach urodził się w marcu ponad 200 lat temu w Gliczarowie Dolnym. Utalentowany góral pozostawił po sobie prace rozsiane na całym Podhalu. Drewniane rzeźby świętych patrzą na nas z przydrożnych kapliczek, a nad Czarnym Stawem pod Rysami góruje wykonany przez niego metalowy krzyż. Najbardziej znane dzieło to barokowy ołtarz w drewnianym kościele na ul. Kościeliskiej.

Bogusława Kułach: Nagrodą główną będą warsztaty u mistrza Marcina Rząsy w jego galerii. Wernisaż prac konkursowych w tym roku odbędzie się w willi Koliba. W tym roku Gminny Ośrodek Kultury wznawia wydawnictwo dotyczące Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka. Będzie to książka napisana przez panią Barbarę Gałdyś.

O tym dlaczego warto wziąć udział w konkursie wiedzą najlepiej najmłodsze adeptki sztuki rzeźbiarskiej pracujące pod okiem Reginy Mrowcy w Wawrzyńcokowej Kuźni Talentów:

Biorę udział w tych konkursach od 6 lat, ale przed rzeźbami też malowałam na szkle, tak jak moja starsza siostra i moje młodsze siostry też.

Radio Alex: Dlaczego warto wziąć udział w tym konkursie?

Przede wszystkim dlatego, że są wystawy, potem na 6 rzeźb. Ale osobiście chciałam powiedzieć, że dzięki pani Reginie, naszej instruktorce nauczyłam się przede wszystkim przy tej rzeźbie jak zrobić twarz.

Można się nauczyć wielu rzeczy, jak rzeźbić itd. Na pewno rysować.

O konkursie opowiadała naszej reporterce Beacie Denis-Jastrzębskiej Bogusława Kułach szefowa Gminnej Biblioteki w Białym Dunajcu, Justyna Staszel i Wiktoria Hornik z Wawrzyńcokowej Kuźni Talentów.

Czytaj także: