Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Ciekawostki i fakty na temat zwierząt. Poznaj te niezwykłe stworzenia!

W dniu, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, warto przyjrzeć się bliżej tym niezwykłym stworzeniom, które są fundamentem naszego ekosystemu. Choć żyją obok nas, często niewiele o nich wiemy. Przeczytajcie ciekawostki i fakty na temat zwierząt.

Fakty na temat zwierząt

Gepardy biją rekordy prędkości

Najszybszym lądowym zwierzęciem jest gepard, który może osiągnąć prędkość do 112 km/h w zaledwie 3 sekundy. Z kolei w powietrzu króluje sokół wędrowny, którego prędkość w locie pikującym może osiągnąć prędkość niemal 390 km/h.

fakty na temat zwierząt
Fakty na temat zwierząt. Rekordy prędkości/ Fot. Pixabay

Zmysły węchu i echolokacja

Najlepszy zmysł węchu należy oczywiście do psów, jednakże bardzo dobrym węchem mogą pochwalić się również słonie, szczury i krowy. Z ciekawej umiejętności korzystają natomiast nietoperze, które swoją orientację opierają na echolokacji, dzięki czemu potrafią zlokalizować swoje ofiary i unikać przeszkód w locie.

Fakty na temat zwierząt. Zmysły węchu i echolokacja/ Fot. Pixabay

Mimetyzm

Mimetyzm to inaczej skłonność do naśladowania otoczenia. W tej dziedzinie bardzo dobrze wyspecjalizowały się jaszczurki i patyczaki. To bardzo ważna umiejętność, która pozwala zwierzęciu ”zniknąć” przed drapieżnikiem. Najbardziej znanym przykładem wtapiania się w otoczenie jest kameleon, który w zależności od środowiska, w jakim się znajduje, potrafi zmienić kolor.

Fakty na temat zwierząt. Mimetyzm/ Fot. Pixabay

Długość życia

Najdłużej żyjącym zwierzęciem na świecie jest gąbka scolymastra joubini, która potrafi przeżyć 15 000 lat. Bardzo długą żyją również rekiny polarne, najstarsze osobniki mogą dożyć prawie 400 lat. Rekordową długością życia wśród ssaków może pochwalić się wal grenlandzki, który pływał po naszej planecie przez 211 lat.

Fakty na temat zwierząt. Długość życia/ Fot. Pixabay

Tworzenie społeczności

Jest to dość powszechnie spotykane zjawisko. Budowanie społeczności zwiększa szanse na przeżycie i przedłużenie gatunku. Ciekawostką jest jednak system komunikowania się, który bardzo dobrze wypracowały delfiny. Te wodne ssaki potrafią komunikować się zarówno pomocą gestów – pozy, obroty, skoki, różne ruchy ogonem, płetwami, jak i za sprawą dźwięków, zwłaszcza impulsów ultradźwiękowych. Dodatkowo delfiny potrafią rozpoznawać siebie nawzajem, co może sugerować ich wysokim poziom inteligencji społecznej.

Fakty na temat zwierząt. Tworzenie społeczności/ Fot. Pixabay

Niezwykłe zdolności regeneracyjne

Mistrzem regeneracji jest gekon – wystarczy mu trzydzieści dni, aby odzyskać utracony ogon. Jednak u większości jaszczurek cały proces regeneracji pochłania bardzo dużo energii i trwa nieco dłużej. Nowy ogon jest też znacznie krótszy. Ciekawą strategie wykorzystują natomiast kraby, które, w przypadku zagrożenie zrzucają jedno z odnóży lub jedno ze szczypiec jako wabik, a same uciekają do kryjówki przed drapieżnikiem. Podobnie jak w przypadku gekonów również potrafią odbudować utraconą kończynę.

Fakty na temat zwierząt. Niezwykłe zdolności regeneracyjne/ Fot. Pixabay

Fakty na temat zwierząt. Jaki zwierzak jest najsilniejszy?

O sile tych zwierząt słyszał chyba już każdy, jednak w osłupienie mogą wprowadzić liczby. Oczywiście różnią się w zależności od gatunku, ale najsilniejsze mrówki potrafią unieść nawet 50 razy cięższy ładunek od swojej wagi.

Fakty na temat zwierząt. Jaki zwierzak jest najsilniejszy?/ Fot. Pixabay

Jakie zwierzaki w domach mają słuchacze Radia Alex? Zobaczcie na naszym radiowym fanpage’u:

Czytaj także: