Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym. Panują częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się po górach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Fot. lawiny.topr.pl

Warunki do uprawiania turystyki w dniu dzisiejszym są niekorzystne. Na grani pojawiła się niewielka warstwa świeżego śniegu. Śnieg miejscami jest twardy, w godzinach popołudniowych, robi się mokry, grząski i przepadający. Uwagę należy zwrócić na płaty zlodowaciałego śniegu szczególnie na stromym zboczu. Aktualne opady śniegu w połączeniu z zachmurzeniem znacznie ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie, co może prowadzić do pobłądzeń. Dodatkowo w partiach graniowych wieje silny wiatr.

Radio Alex: W górach znowu robi się bardziej zimowo.

Jakub Hornowski: Odrobinkę. To lato niemalże, któreśmy już mieli, ma się w najbliższych dniach jeszcze troszeczkę cofnąć ku zimie. Mają być opady. Te opady będą według prognoz ze sporym wiatrem, w związku z czym może wzrosnąć zagrożenie lawinowe, zdecydowanie.

Radio Alex: Już dzisiaj posypał śnieg i wzrosło to zagrożenie.

Jakub Hornowski: Powyżej 1700 jest zgłoszona potencjalna „dwójka”, w związku z tym właśnie, że gdzieś tam wysoko ponad górną granicą lasu już przyprószyło. Jak zawsze ostrożnie, ponieważ pojawia się nowy opad, ma się pojawić i momentami według prognoz może być nawet dość istotny czy też zauważalny, to należy się spodziewać, że to zagrożenie może zdecydowanie wzrosnąć

– mówi Jakub Hornowski – ratownik dyżurny TOPR

Na wielu niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk jest mokro i występuje błoto.

Czytaj także: