Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Kolejne osoby zatrzymane w sprawie serwisu Genesis Market

W ramach skoordynowanej akcji, funkcjonariusze z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej we współpracy z policjantami Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, przeprowadzili operację, która zakończyła się zatrzymaniem pięciu osób. Zatrzymani są podejrzani o przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się podrabianiem dokumentacji medycznej do celów sanitarno-epidemiologicznych oraz praniem pieniędzy. Akcja została przeprowadzona na polecenie Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

Kolejne osoby zatrzymane w sprawie serwisu Genesis Market

W trakcie przeszukań miejsc zamieszkania zatrzymanych, funkcjonariusze zabezpieczyli znaczną ilość sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych oraz gotówkę przekraczającą 1 milion złotych. Zatrzymanie to jest częścią większej operacji, mającej na celu rozpracowanie i zneutralizowanie działalności serwisu Genesis Market. Serwis ten, uznawany za jeden z największych na świecie w zakresie handlu skradzionymi danymi uwierzytelniającymi do kont internetowych, w tym odciskami palców, został wyłączony w kwietniu 2023 roku. Sukces ten był możliwy dzięki międzynarodowej operacji o kryptonimie „CookieMonster”.

Genesis Market
Fot. strazgraniczna.pl

Cyberprzestępcy, korzystając z popularnych komunikatorów internetowych, prowadzili działalność, która zagrażała bezpieczeństwu danych osobowych użytkowników Internetu na całym świecie

W wyniku operacji „CookieMonster”, infrastruktura serwisu Genesis Market została zdemontowana, a część jego użytkowników zatrzymana.

Do tej pory, w ramach działań związanych z tą sprawą, przeprowadzono 55 przeszukań, podczas których zabezpieczono sprzęt komputerowy, telefony komórkowe oraz pieniądze w różnych walutach. Łącznie zatrzymano 32 osoby, z których 31 usłyszało łącznie 65 zarzutów. Zarzuty te obejmują m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie pieniędzy, bezprawne wytwarzanie, pozyskiwanie i zbywanie programów komputerowych oraz podrabianie dokumentów. W ramach działań prawnych, dokonano również zajęcia mienia, w tym pojazdów, nieruchomości oraz pieniędzy w gotówce i na rachunkach bankowych, na łączną kwotę ponad 2 miliony złotych.

Operacja ta stanowi ważny krok w walce z cyberprzestępczością i podkreśla znaczenie międzynarodowej współpracy w zwalczaniu przestępczości w cyberprzestrzeni.

Źródło: Straż Graniczna

Czytaj także: