Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Od marca emerytury i renty poszły w górę

 

Od marca emerytury i renty poszły w górę

Od 1 marca ZUS będzie waloryzował świadczenia emerytalno-rentowe. Waloryzacja jest automatyczna, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku. Świadczenia wzrosną o 12,12 procenta:

Po waloryzacji kwota najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty socjalnej wrośnie do kwoty 1780 złotych i 96 groszy. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy będzie wynosić 1335 złotych. Przypomnę, że aby świadczenie zostało zwaloryzowane nie trzeba składać żadnego wniosku, waloryzacja odbywa się z urzędu. Każdy emeryt i rencista, który miał prawo do wypłaty świadczenia na koniec lutego otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia, natomiast wysyłka decyzji rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. Wraz z tymi decyzjami o waloryzacji wyślemy również decyzję o przyznaniu tzw. 13 emerytury

– mówi Anna Szaniawska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

Decyzje waloryzacyjne zaczną trafiać do świadczeniobiorców nie wcześniej niż w kwietniu. Wcześniej informację o waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Czytaj także: