Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Wybory samorządowe 2024: 7 przestępstw i 205 wykroczeń w związku z łamaniem ciszy wyborczej

Wybory samorządowe 2024: Są pierwsze przypadki łamania ciszy wyborczej - podaje policja. PKW informuje natomiast, że tylko jeden lokal wyborczy w stolicy - został otwarty z niewielkim opóźnieniem. Nie ma mowy - póki co - o przedłużaniu ciszy wyborczej.

gminy z jednym kandydatem, Wybory 2023

Wybory samorządowe 2024: Według Komendy Głównej Policji, do godziny 6 rano w niedzielę odnotowano siedem przestępstw związanych z naruszeniem ciszy wyborczej

Wśród nich znalazły się takie czyny jak agitacja wyborcza, kradzież, trzy przypadki zniszczenia mienia, propagowanie systemu totalitarnego oraz przestępstwo związane z utrudnianiem monitorowania procedur wyborczych.

Jedno z przestępstw dotyczy propagowania systemu totalitarnego poprzez umieszczenie swastyk na banerach wyborczych na terenie Oświęcimia.

Oprócz siedmiu przestępstw, odnotowano także aż 205 wykroczeń. Spośród nich 87 jest związanych z Kodeksem wykroczeń, a 118 z Kodeksem wyborczym.

Policja poinformowała również o dwóch osobach zatrzymanych – jedno zatrzymanie miało miejsce w Krakowie, drugie w Lublinie.

W trosce o bezpieczeństwo obywateli w wyborczą niedzielę, na terenie całego kraju pełni służbę prawie 24 tysiące policjantów.

/PAP

Czytaj także: